Przyczyn trądziku, jak i jego rodzai jest bardzo wiele. Dobrze dobrana pielęgnacja może jednak pomóc ten problem ograniczyć, a czasem nawet całkowicie zwalczyć.
Przy skórze trądzikowej szczególnie ważne jest zachowania zasad higieny. Warto zatem pamiętać aby używać do osuszania twarzy osobnego, czystego ręcznika (dobrze jest zaopatrzyć się w kilka sztuk i codziennie je wymieniać). Bardzo dobrym rozwiazaniem jest również używanie ręczników papierowych. Należy równie regularnie myć pędzle oraz inne akcesoria używane do makijażu, dezynfekować swój telefon czy unikać kontaktu naszych dłoni z cerą w ciągu dnia.
Cery trądzikowe, szczególnie te z aktywnymi zmianami, bardzo często są bardziej reaktywne i wrażliwe, dlatego trzeba pamiętać aby pielęgnacja była nie tylko skuteczna, ale również możliwie jak najbardziej delikatna.
Peelingi mechaniczne warto zamienić na enzymatyczne bądź kwasowe, a gadżety typu szczoteczki do oczyszczania twarzy na delikatniejsze gąbeczki konjac. W przypadku gdy mamy do czynienia z aktywnymi niedoskonałościami, rozdrapanie ich za pomocą drobinek peelingujących bądź szczoteczki sonicznej sprawi, że nie tylko narazimy się na to, że w miejscu niedoskonałości zostanie potem przebarwienie, a nawet blizna, ale rozsiejemy również bakterie na resztę twarzy, co może jeszcze zwiększyć problemy naszej cery.
W przypadku, gdy chcemy przyspieszyć gojenie się nieprzyjaciół, warto robić to punktowo. Możemy sobie wtedy pozwolić na stosowanie mocniejszego produktu, bo nie będziemy nakładać go na obszary, które są zdrowe. Takim produktem jest na przykład olejek z drzewa herbacianego - jest zbyt mocny, aby nakładać go na całą twarz, ale można go nakładać chociażby patyczkiem kosmetycznym punktowo na niedoskonałości.
Jeżeli chcemy wprowadzić do codziennej pielęgnacji oleje, warto wybierać te, które uznawane są za niekomadogenne. W składach kosmetyków warto szukać składników, które będą miały działanie antybakteryjne, antygrzybicze, ale również kojące, przyspieszające gojenie oraz rozjaśniające. Warto również pamiętać, że pomimo niedoskonałości, cery trądzikowe jak każde inne potrzebują również substancji nawilżających - mocne oczyszczanie i ciągłe używanie produktów wysuszających nie jest dobrym rozwiązaniem.
Polecane rodzaje kosmetyków dla cer trądzikowych:
1. Produkt do oczyszczania z delikatnym detergentem, który dobrze oczyści skórę, ale nie pozbawi jej naturalnej bariery ochronnej.
2. Olejek do demakijażu lub płyn micelarny.
3. Hydrolaty w roli toników - jako odświeżenie oraz przywrócenie skórze odpowiedniego pH po oczyszczaniu.
4. Kremy nawilżające o lekkiej formule.
5. Toniki o lekkim działaniu złuszczającym.
6. Peelingi enzymatyczne i kwasowe.
7. Oleje o lekkiej konsystencji i szybko się wchłaniające - tzw. schnące oraz oleje o właściwościach bakteriobójczych i antygrzybiczych.
8. Glinki w formie maseczek do twarzy.
Składniki na które warto zwrócić uwagę:
OLEJE O DZIAŁANIU PRZECIWZAPALNYM I BAKTERIOBÓJCZYM: olejek z drzewa herbacianego, olej z czarnuszki, olej laurowy, olej rycynowy
OLEJE NIEKOMADOGENNE: olej z czarnuszki, olej z pestek malin, olej konopny, olej z ogórecznika, olej z opuncji figowej, olej
lniany, olej z pestek truskawki, olej jojoba, olej z nasion marchwi
HYDROLATY: hydrolat rumiankowy, hydrolat oczarowy, hydrolat miętowy, hydrolat truskawkowy, hydrolat geraniowy, hydrolat z drzewa herbacianego, hydrolat manuka, hydrolat lipowy, hydrolat rozmarynowy, hydrolat z kocanki, hydrolat z czystka
GLINKI: glinka zielona, glinka ghassoul, glinka z morza martwego