Darmowa dostawa od 250,00 zł

Bariera hydrolipidowa skóry - co to takiego?

2019-11-14
Bariera hydrolipidowa skóry - co to takiego?
Płaszczem hydrolipidowym skóry nazywamy najbardziej zewnętrzną powłokę naskórka, która stanowi barierę ochronną pomiędzy organizmem, a środowiskiem zewnętrznym. Jest to swego rodzaju izolacja naskórka i głębszych warstw skóry przed utratą wody. Ponadto warstwa ta chroni przed mikroorganizmami czy czynnikami atmosferycznymi.

Warstwa lipidowa zbudowana jest z wody oraz mieszaniny lipidów, których proporcje zmieniają się wraz z wiekiem. Budulec warstwy hydrolipidowej wytwarza na skórze barierę okluzyjną, dzięki czemu nasza skóra może być odpowiednio nawilżona. Im mocniejsza jest warstwa hydrolipidowa, tym naskórek jest lepiej nawilżony i posiada więcej substancji odżywczych, w efekcie funkcjonując lepiej jako bariera ochronna.

Naruszając warstwę hydrolipidową, powodujemy ucieczkę wody z naskórka, a w konsekwencji skóra staje się sucha, szorstka i bardziej wrażliwa. Bardzo często spowodowane jest to nieodpowiednią, zbyt agresywną pielęgnacją skóry - zbyt częste peelingowanie skóry, oczyszczanie silnymi detergentami czy stosowanie preparatów wysuszających (np. na bazie alkoholu) lub czynnikami zewnętrznymi - zbyt częsty kontakt z wodą, suchym i gorącym powietrzem, mrozem, wiatrem czy promieniami słonecznymi.

Jeżeli warstwa hydrolipidowa została naruszona, odpowiednią pielęgnacją można ją wzmocnić i chociaż częściowo odbudować. Najlepiej sprawdzą w tym przypadku kosmetyki, które nie tylko nawilżają, ale które pozostawią na skórze warstwę okluzyjną - czyli takie, które mają w składzie substancje tłuszczowe, odżywcze, ochronne oraz witaminy.

Przykładowe produkty, które pomogą w odbudowie płaszcza lipidowego skóry:
  • olejki do demakijażu bez emulgatorów w składzie,
  • sera olejowe lub czyste olejki,
  • kremy do twarzy zawierające w składzie masła i olejki,
  • odżywcze maseczki do twarzy,
  • kremy z filtrem przeciwsłonecznym (stosowane przez cały rok!)
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 24 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-24
Jak zawsze wszystko w porządku. miła obsługa, szybka wysyłka.
2024-04-08
Szybko i sprawnie
pixel