Darmowa dostawa od 250,00 zł

Co to jest porowatość włosa?

2019-10-05
Co to jest porowatość włosa?Porowatość jest jednym z kryteriów, za pomocą którego możemy sklasyfikować rodzaj naszych włosów. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje porowatości - niską, średnią oraz wysoką, w zależności od tego w jaki sposób są rozmieszczone oraz jak bardzo odstające są łuski naszych włosów. Określenie swojej porowatości może być bardzo pomocne przy ustalaniu odpowiedniej pielęgnacji, choć warto pamiętać że nie jest ona jedynym wyznacznikiem. Najpewniejsze w jej określeniu będzie badanie włosów pod mikroskopem, jednak są pewne cechy, które mogą nas nakierować na typ porowatości.


Włosy niskoporowate


Łuski włosa ciasne przylegają do kory włosa, są ułożone regularnie i trudno jest je poruszyć. Włosy tego typu są z reguły bardzo gładkie i błyszczące, odporne na uszkodzenia ale również na zabiegi fryzjerskie i stylizację (na przykład szybko się prostują po zakręceniu lokówką). Bardzo często służy im prosta pielęgnacja, gdyż mają tendencję do obciążania. Zbyt bogate i źle dobrane produkty odżywcze stworzą na takich włosach dodatkową powłokę, powodując mniejszą ich sprężystość i utratę naturalnego blasku.


Włosy średnioporowate


Największa grupa, która zawiera w sobie z reguły cechy dwóch pozostałych porowatości. Łuski takich włosów są rozmieszczone dość regularnie, jednak nieznacznie odstają one od kory włosa. Włosy średnioporowate są z reguły najłatwiejsze w pielęgnacji, gdyż lubią się z większością produktów. Nie są tak kruche i łamliwe jak wysokoporowate, ale też nie są aż tak gładkie jak te niskoporowate. Najczęściej określamy je jako po prostu „normalne”. Jeżeli więc dane włosy nie wykazują dominujących właściwości pozostałych dwóch grup, najprawdopodobniej są właśnie średnioporowate.

Włosy wysokoporowate


Włosy mogą być wysokoporowate z natury, jak również na skutek zniszczenia niewłaściwą pielęgnacją czy nieodpowiednimi zabiegami fryzjerskimi. Łuski takiego włosa są rozmieszczone nieregularnie i mocno odstają od kory włosa. Mocno reagują one na zmiany wilgotności czy temperatury. Odpowiednia pielęgnacja może pomóc w delikatnym domknięciu odstających łusek, jednak nie jest to efekt trwały. Włosy tego typu są delikatne i podatne na zniszczenia, ale jednocześnie są bardzo podatne na stylizację i różne zabiegi fryzjerskie. Niezadbane włosy wysokoporowate są często szorstkie, matowe, spuszone i łamliwe. Odpowiednia pielęgnacja może jednak sprawić, że porowatość delikatnie się obniży.
Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 30 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-20
Szybką dostawą paczka dobrze zabezpieczona
2024-07-13
Wszystko super
pixel