Olejki eteryczne - czym są i jak ich używać?

Do terapeutycznych właściwości olejków eterycznych zaliczyć można ich działanie uspokajające, relaksujące, energetyzujące i znieczulające. Wiele olejków wykazuje również działanie bakteriobójcze, pleśniobójcze i dezynfekujące. Odpowiednio zastosowana aromaterapia okazuje się bowiem być pomocą przy rozwiązywaniu wielu problemów zdrowotnych, szczególnie tych będących wynikiem stresu. Bóle mięśniowe i reumatyczne, zmiany skórne czy problemy z rozchwianiem emocjonalnym… wskazania do zastosowania aromaterapii są bardzo szerokie, a odpowiednio dobrane olejki eteryczne mogą przynieść ulgę zarówno fizyczną, jak i psychiczną.
Olejki eteryczne mogą wnikać do naszego organizmu na różne sposoby - dostają się do krwiobiegu poprzez naszą skórę lub płuca w procesie oddychania. Dzięki receptorom znajdującym się w śluzówce naszego nosa, informacja o obecności cząsteczek zapachowych w naszym otoczeniu przekazywana jest przez system nerwowy bezpośrednio do naszego układu limbicznego. W przeciwieństwie do leków, olejki eteryczne nie odkładają się w naszym organizmie, ale są z niego wydalane.
W warunkach domowych, olejki eteryczne wykorzystywane są głównie do aromaterapii (rozprowadzane w powietrzu za pomocą kominków zapachowych, nawilżaczy powietrza czy nebulizatorów), ale zastosowanie mogą znaleźć również w codziennej pielęgnacji w postaci dodatku do relaksujących kąpieli, masażu ciała czy higieny jamy ustnej.
Zasady bezpiecznego używania olejków eterycznych
-
Olejków eterycznych nie stosuje się bezpośrednio na skórę. Należy go wcześniej rozcieńczyć w tak zwanym oleju nośnikowym. Takim olejem może być na przykład olej migdałowy, z orzechów włoskich czy nawet olej rzepakowy. Jednym z wyjątków jest olejek z drzewa herbacianego, który można nakładać na skórę solo, ale tylko punktowo (działa świetnie na niedoskonałości, działając bakteriobójczo i przyspieszając ich gojenie).
-
Zanim zastosujemy dany olejek na skórze, należy zrobić próbę uczuleniową. Test skórny można wykonać na przykład za uchem - nakładamy w tym miejscu odrobinę produktu i obserwujemy, czy nie pojawia się reakcja alergiczna czy podrażnienie. Najlepiej odczekać dobę, aby mieć pewność, że skóra reaguje dobrze na dany składnik.
-
Przy kontakcie z olejkami zakładamy rękawiczki. Wykorzystując olejki eteryczne na przykład do stworzenia domowych środków czystości, należy pamiętać aby zakładać rękawiczki. Niektóre olejki mogą skórę dość mocno podrażniać.
-
Mniej znaczy więcej. Jeden olejek pozyskiwany jest z bardzo dużej ilości kwiatów czy liści, dlatego ich działanie jest bardzo mocne i użyty w zbyt dużej ilości, o wiele łatwiej może wywoływać reakcje alergiczne.
-
Nie nakłada się olejków eterycznych na skórę w słoneczny dzień. Olejki zapachowe w kontakcie z mocnym słońcem mogą skórę poparzyć.
-
Olejki eteryczne są łatwopalne. Nie należy zatem dodawać ich w dużych ilościach do świeczek czy kominków zapachowych. Po raz kolejny - więcej nie znaczy lepiej.
-
Niektóre olejki są fototoksyczne. Oznacza to, że nałożone na skórę, w kontakcie ze słońcem mogą spowodować brzydkie plamy na skórze, które będą trudne do usunięcia. Do takich olejków zalicza się przede wszystkim olejki cytrusowe (cytrynowy, pomarańczowy czy grapefruitowy) oraz olejek z korzenia arcydzięgla.
-
Kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność. Szczególnie ważne jest zachowanie ostrożności w pierwszym trymestrze ciąży. Do olejków odradzanych w czasie ciąży zalicza się między innymi olejek melisowy, olejek miętowy, olejek rozmarynowy, olejek różany czy olejek z kopru włoskiego. Takich olejków jest jednak więcej i w razie potrzeby najlepiej jest upewnić się, korzystając ze specjalistycznych opracowań na ten temat.