Darmowa dostawa od 250,00 zł

Olejki eteryczne - czym są i jak ich używać?

2020-04-19
Olejki eteryczne - czym są i jak ich używać?Olejki eteryczne (zapachowe/aromatyczne) wytwarzane są przez rośliny i mogą one znajdować się w różnych ich częściach - w liściach, korzeniach czy korze. Olejki te pomagają w naturalny sposób roślinom w ochronie przed insektami, bakteriami i grzybami, przyciągają niektóre owady zapylające rośliny, a także zapobiegają w szybkiej utracie wody, co jest szczególnie przydatne dla roślin rosnących w gorącym klimacie. Tradycyjnie, olejki pozyskuje się metodą destylacji, choć można to robić również poprzez ratyfikację (oczyszczanie olejku z niepożądanych składników) czy metodą CO2.

Do terapeutycznych właściwości olejków eterycznych zaliczyć można ich działanie uspokajające, relaksujące, energetyzujące i znieczulające. Wiele olejków wykazuje również działanie bakteriobójcze, pleśniobójcze i dezynfekujące. Odpowiednio zastosowana aromaterapia okazuje się bowiem być pomocą przy rozwiązywaniu wielu problemów zdrowotnych, szczególnie tych będących wynikiem stresu. Bóle mięśniowe i reumatyczne, zmiany skórne czy problemy z rozchwianiem emocjonalnym… wskazania do zastosowania aromaterapii są bardzo szerokie, a odpowiednio dobrane olejki eteryczne mogą przynieść ulgę zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Olejki eteryczne mogą wnikać do naszego organizmu na różne sposoby - dostają się do krwiobiegu poprzez naszą skórę lub płuca w procesie oddychania. Dzięki receptorom znajdującym się w śluzówce naszego nosa, informacja o obecności cząsteczek zapachowych w naszym otoczeniu przekazywana jest przez system nerwowy bezpośrednio do naszego układu limbicznego. W przeciwieństwie do leków, olejki eteryczne nie odkładają się w naszym organizmie, ale są z niego wydalane.

 

W warunkach domowych, olejki eteryczne wykorzystywane są głównie do aromaterapii (rozprowadzane w powietrzu za pomocą kominków zapachowych, nawilżaczy powietrza czy nebulizatorów), ale zastosowanie mogą znaleźć również w codziennej pielęgnacji w postaci dodatku do relaksujących kąpieli, masażu ciała czy higieny jamy ustnej.

Zasady bezpiecznego używania olejków eterycznych

  1. Olejków eterycznych nie stosuje się bezpośrednio na skórę. Należy go wcześniej rozcieńczyć w tak zwanym oleju nośnikowym. Takim olejem może być na przykład olej migdałowy, z orzechów włoskich czy nawet olej rzepakowy. Jednym z wyjątków jest olejek z drzewa herbacianego, który można nakładać na skórę solo, ale tylko punktowo (działa świetnie na niedoskonałości, działając bakteriobójczo i przyspieszając ich gojenie).

  2. Zanim zastosujemy dany olejek na skórze, należy zrobić próbę uczuleniową. Test skórny można wykonać na przykład za uchem - nakładamy w tym miejscu odrobinę produktu i obserwujemy, czy nie pojawia się reakcja alergiczna czy podrażnienie. Najlepiej odczekać dobę, aby mieć pewność, że skóra reaguje dobrze na dany składnik.

  3. Przy kontakcie z olejkami zakładamy rękawiczki. Wykorzystując olejki eteryczne na przykład do stworzenia domowych środków czystości, należy pamiętać aby zakładać rękawiczki. Niektóre olejki mogą skórę dość mocno podrażniać.

  4. Mniej znaczy więcej. Jeden olejek pozyskiwany jest z bardzo dużej ilości kwiatów czy liści, dlatego ich działanie jest bardzo mocne i użyty w zbyt dużej ilości, o wiele łatwiej może wywoływać reakcje alergiczne.

  5. Nie nakłada się olejków eterycznych na skórę w słoneczny dzień. Olejki zapachowe w kontakcie z mocnym słońcem mogą skórę poparzyć.

  6. Olejki eteryczne są łatwopalne. Nie należy zatem dodawać ich w dużych ilościach do świeczek czy kominków zapachowych. Po raz kolejny - więcej nie znaczy lepiej.

  7. Niektóre olejki są fototoksyczne. Oznacza to, że nałożone na skórę, w kontakcie ze słońcem mogą spowodować brzydkie plamy na skórze, które będą trudne do usunięcia. Do takich olejków zalicza się przede wszystkim olejki cytrusowe (cytrynowy, pomarańczowy czy grapefruitowy) oraz olejek z korzenia arcydzięgla.

  8. Kobiety w ciąży powinny zachować szczególną ostrożność. Szczególnie ważne jest zachowanie ostrożności w pierwszym trymestrze ciąży. Do olejków odradzanych w czasie ciąży zalicza się między innymi olejek melisowy, olejek miętowy, olejek  rozmarynowy, olejek różany czy olejek z kopru włoskiego. Takich olejków jest jednak więcej i w razie potrzeby najlepiej jest upewnić się, korzystając ze specjalistycznych opracowań na ten temat.


Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.83 / 5.00 30 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-20
Szybką dostawą paczka dobrze zabezpieczona
2024-05-06
jestem bardzo zadowolona i uwielbiam herbatki movie it tea:)
pixel