Darmowa dostawa od 250,00 zł

SPF - Co to takiego?

2020-03-11
SPF - Co to takiego?Wskaźnik ochrony przeciwsłonecznej, inaczej SPF (Sun Protection Factor), wykorzystywany jest przy produkcji kosmetyków i służy on do oznaczania stopnia ochrony przed promieniowaniem UVB. Jest on wyznaczany jako stosunek ilości promieniowania nadfioletowego powodującego oparzenia słoneczne przy użyciu filtra w porównaniu do ilości promieniowania powodującego takie
samo oparzenie przy jego braku. W praktyce oznacza to, że przy użyciu kosmetyku z SPF 20 do oparzenia dojdzie po 20-krotnie dłuższym czasie niż w przypadku braku użycia takiego produktu.

Wartość wskaźników SPF mieści się w zakresie od 2 do 50, choć zdarza się, że firmy kosmetyczne podają również wyższe wartości.

Pod względem jakości ochrony rozróżnia się następujące stopnie ochrony:
słaby (SPF 2–6)
średni (SPF 8–12)
wysoki (SPF 15–25)
bardzo wysoki (SPF 30–50)
ultrawysoki (SPF > 50)

Należy pamiętać, że kosmetyki zawierające filtry nie likwidują ryzyka oparzenia słonecznego, a jedynie je zmniejszają. Zgodnie z opinią Komisji Europejskiej, kosmetyki zawierające filtry nie powinny zawierać więc informacji o 100%-owej ochronie przed promieniowaniem nadfioletowym (np „całkowita ochrona") oraz o braku konieczności ponownej aplikacji kosmetyku w ciągu dnia (np.„całodzienna ochrona"). Nawet przy stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej, nie jest zalecane długotrwałe przebywanie na słońcu, a produkt powinien być aplikowany ponownie, dla utrzymania odpowiedniej ochrony - najlepiej co około 2 godziny w przypadku ekspozycji na słońcu.

Ważnym aspektem jest również ilość nakładanego produktu. Aby krem z filtrem miał szansę osiągnąć zamierzony efekt ochrony, przyjmuje się że należy nałożyć go około 1/4 łyżeczki (ok. 1,25ml) na samą twarz.

UWAGA: wysokość SPF informuje nas jedynie o ochronnym działaniu produktu przed promieniowanie UVB. Należy również zwrócić uwagę na oznaczenie IPD lub PPD (PA), które mówią w jakim stopniu produkt będzie chronił przed promieniowaniem UVA - im wyższe PPD, tym lepiej dla naszej skóry.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 21 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Serdecznie polecam
2024-04-26
krótki czas oczekiwania i przesyłka zgodna z zamówieniem.
pixel