Cery wrażliwe i naczynkowe powinno traktować się ze szczególną ostrożnością i delikatnością. Zbyt agresywne zabiegi, niewłaściwe akcesoria, a czasem nawet zbyt wiele składników aktywnych może sprawić, że pojawi się podrażnienie, będące zupełnym przeciwieństwem oczekiwanych efektów.
Podstawą codziennej pielęgnacji każdej cery jest jej oczyszczanie, a w przypadku cer wrażliwych i naczynkowych szczególnie ważne jest, aby robić to dokładnie, ale przy tym możliwie jak najbardziej delikatnie. Świetnie sprawdzą się w tym celu żele lub pianki z delikatnymi detergentami, bez złuszczających drobinek w składzie. Do zmywania makijażu warto zwrócić uwagę na delikatne płyny micelarne, mleczka lub olejki do demakijażu.
Skóry wrażliwe i naczynkowe lubią delikatne traktowanie, dlatego jako dodatek do oczyszczania zamiast szczoteczek warto wziąć pod uwagę dużo delikatniejsze gąbeczki typu konjac. Przy cerach bardzo wrażliwych, mogą one być nawet substytutem delikatnego peelingu skóry.
Do wspomnianego peelingowania w przypadku cer wrażliwych nie zaleca się peelingów mechanicznych (posiadających drobinki ścierne). Zamiast nich dużo lepiej sprawdzą się te enzymatyczne, które nakłada się na kilka do kilkunastu minut i spłukuje wodą jak maskę, bez konieczności pocierania skóry.
W kosmetykach warto szukać substancji aktywnych, które będą miały działanie kojące i regenerujące, a w przypadku cer naczynkowych, również tych pomagających w uszczelnianiu naczynek oraz neutralizujących zaczerwienienia - jest to na przykład oczar wirginijski, arnika górska, wyciąg z kasztanowca czy witamina C i K.
Cery wrażliwe i naczynkowe nie lubią się również z produktami, które mają działanie rozgrzewające lub mocno chłodzące. Warto zatem unikać produktów, które zawierają na przykład mentol lub olejki eteryczne takie jak cynamonowy.
Polecane rodzaje kosmetyków dla cer wrażliwych i naczynkowych:
1. Produkt do oczyszczania z łagodnym detergentem, który dobrze oczyści skórę, ale będzie delikatny.
2. Olejek do demakijażu, płyn micelarny lub delikatne mleczko.
3. Gąbeczka konjac zamiast szczoteczek do oczyszczania skóry.
4. Łagodne toniki lub hydrolaty w roli toników - jako odświeżenie oraz przywrócenie skórze odpowiedniego pH po oczyszczaniu.
5. Kremy nawilżające.
6. Peelingi enzymatyczne.
7. Oleje o bogate w kwasy tłuszczowe.
8. Glinki w formie maseczek do twarzy.
Składniki na które warto zwrócić uwagę:
OLEJE: olej z marakui, olej z opuncji figowej, olej z dzikiej róży, olej z pachnotki
HYDROLATY: hydrolat różany, hydrolat rumiankowy, hydrolat oczarowy, hydrolat pomarańczowy, hydrolat truskawkowy, hydrolat jaśminowy, hydrolat geraniowy, hydrolat lipowy, hydrolat z kocanki
GLINKI: glinka biała, glinka czerwona, glinka różowa